Loading...

Kira Sözleşmesi İmzalarken Dikkat Edilmesi Gereken 9 Husus

Anasayfa Yazılar Kira Sözleşmesi İmzalarken Dikkat Edilmesi Gereken 9 Husus
Sevdiklerinizle Paylaşın

Kira Sözleşmesi İmzalarken Dikkat Edilmesi Gereken 9 Husus

Kira sözleşmeleri, kontratı imzalayacak kişilere özgü şart ve talepler içerse de üç aşağı beş yukarı birbirleri ile benzerlik gösterir. Karşılıklı atılan iki basit imzadan ibaret görünse de kira kontratı, oldukça mühim bir belgedir. Üyelerimizden, kira kontratı imzalarken nelere dikkat edilmeli konulu yazı paylaşmamıza dair gelen istekleri geri çevirmeme adına kira sözleşmesi imzalarken dikkat edilmesi gereken hususları sizler için derledik.

1. Kira sözleşmesini imzalayan kişinin kim olduğu önemlidir.

Kiralayacağınız taşınmazın kullanım hakkını size yalnızca gayrimenkulün sahibi ya da yasal vekili verebilir. Bu nedenle, kiralamak üzere olduğunuz mülkün tapusunu görmeden kira kontratı imzalamaktan kaçının.


2. Kiralayacağınız taşınmazın adresini doğru biliyor musunuz?

Kiralayacağınız mülkü gittiniz, gördünüz ve beğendiniz. Artık sadece formaliteden ibaret gözüken iki adet imzaya ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız büyük bir yanılgıya düşmüşsünüz demektir. Kira sözleşmesi imzalarken, sözleşmede yazılı adresin sizin gezdiğiniz yer olup olmadığını en ince ayrıntısına kadar incelemenizde fayda vardır. Aksi halde can sıkıcı günlerin sizi bekleme ihtimali yüksektir.

3. Kira artışının ne kadar olacağını baştan konuşmakta yarar var.

Kira bedelinin hangi aralıkta ne kadar artacağını kira sözleşmesinde açık olarak belirtmek, ileride oluşacak anlaşmazlıkların da önüne geçecektir.

4. Kiralanan yerin üzerinde borç veya haciz gibi yükler olup olmadığını öğrenin.

Tuttuğunuz gayrimenkulün üzerinde; elektrik, su, doğalgaz ve aidat borcu gibi sizden önce ödenmesi gereken birikintilerin mevcut olmadığına emin olduktan sonra kira kontratı imzalanmalıdır.

5. Kira kontratı eksiksiz doldurulmalıdır.

Kira sözleşmesi imzalanırken; tarafların kimlik numaraları, adresler, kefilin ismi gibi bölümler eksiksiz doldurulmalıdır. Gerekli alanlar doldurulduktan sonra taraflar her sayfaya olmak üzere imza atabilirler.

6. Depozito neydi, depozito güvenceydi…

İzmir Kiralık gayrimenkuller için, mülk sahiplerinin güvence bedeli olarak talep ettikleri depozito bedelinin, ne için verildiğini, evdeki demirbaşların neler olduğunu, depozito miktarını ve hangi şartlar doğrultusunda geri alınacağı kira kontratında açıkça belirtilmelidir.

7. Uzmanlığı tescilli bir emlak danışmanı ile çalışmanız lehinize olur

Kira sözleşmesi maddeleri konusunda uzman bir emlakçı sizin yasal haklarınızı korumakla kalmaz, sözleşme bitiminde sürecin nasıl işleyeceği konusuna da açıklık getirir.

8. İş yeri kiralarken dikkat!

İş yeri kiralarken, talep edilen kira bedelinin net mi yoksa brüt mü olduğunu bilmeniz önemlidir. Devlet tarafından üç ayda bir talep edilen stopaj vergisinin talep edilen bedelin içinde olup olmadığını bilmeniz önemlidir.

9. Kira bedelinin nasıl ve hangi tarihlerde ödeneceğini sözleşmede belirtin.

Kira bedeli, taşınmazın sahibine banka kanalı ile ödenecekse hesap numarası sözleşmede açıkça belirtilmelidir. EFT ve havale ücreti gibi kesintilerin kiracıya ait olduğunu bilmelisiniz. Tarih aralığı belirtilmeden, elden olacak şekilde anlaşılan ödemelerin de ayın ilk üç günü içerisinde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.İlanlarımız hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! (0532) 400 28 13

Copyright © 2018. Her Hakkı Saklıdır.